Cartier Tank 100 Yaşında!

Klasik stil üzerine uzmanlaşmış koleksiyoncu Louis Cartier, 1904’te saatçilik dünyasında sansasyon yaratan ilk kol saatini tasarladı. Tasarladığı bu saat işlevselliği kadar şıklığıyla da ön plana çıkan önemli bir aksesuardı. Cartier Tank’ın prototipi, bir tankın üstten görünüşünden ilham alınarak 1917’de tasarlandı. Ne tam kare ne tam dikdörtgen formlarına sahip olan Cartier Tank hem maskülen hem feminen yapısıyla özgürlüğün ve zerafetin cinsiyetinin olmadığının kanıtı.

1501566411_Tank_Centennial

Bu yıl 100 yaşına basan Cartier Tank, her yaştan özgür ruhlu insanlar için stil ve şıklığın evrensel simgesi haline gelirken bir yandan da farklı olma, farklı olanı yakalama ve dikkat çekme yeteneğine sahipti. Cartier Tank, tasarlandığı yıllardan itibaren Andy Warhol’den Madonna’ya, Yves Saint Laurent’den Catherine Deneuve’e kadar özgür ruhlu kadın ve erkekleri, abartısız tasarımı ve mükemmel oranlara sahip yapısı ile cezbetti.

A printing of a Polaroid self-portrait by Andy Warhol. Warhol wears a Cartier Tank watch

Ünlü aktör Rudolph Valentino, 1926 yılında oynadığı son filmi Şeyhin Oğlu’nda bir Arap prensini oynarken filmin yönetmeni George Fitzmaurice’ten tüm sahnelerde Cartier Tank saatini takmasına izin vermesini istedi. Bu hoş kronolojik hatayı bugün bile hala Rudolph Valentino filminde görmek mümkün. Cartier, bu filmi Tank’ın ilk kez görüldüğü film olarak kabul eder.

valentinotank2

Tank Louis Cartier; 1922’de tasarlanan Tank ruhunun özünü temsil ediyor. Tüm yüzyıla uzanan özgün tasarımında, görkemli ve net çizgilerini, yumuşatılmış köşeleri ve kasanın içindeki çerçeve kulaklarını bir araya getiriyor. Sade çizgileri ve ölçülü yapısıyla Tank, bu saf, dayanıklı ve ebedi yaratımın güçlü tarzını ve karakterini şekillendiriyor.

Tank Louis Cartier_

Tank Americaine; 1989’da sunulan Tank Americaine, çağdaş ve ölçülü estetiğiyle orijinal Tank’ın ruhunu dışa vuruyor. Dikey kenarların yumuşatıldığı bu model çeliği değerli bir materyal olarak modern bir duruşla sergiliyor.

Tank Américaine large model

Tank Française; 1996’da tasarlanan bu saat, Tank saatlerinin biçimsel özelliklerinde bir dönüşüm yarattı. Saatin formu, çizgilerde hacimde ve malzemede kusursuz bir devamlılık yaratan kavisli kasada ve bilezikte kendini gösteriyor. Bu çekici kol saati çeliğin saflığını pırlantalarla birleştirerek Cartier kullanıcılarıyla buluşuyor.

Tank Française medium model (2)

Tank Cintree Skeleton; bu model için dikdörtgen formu tercih eden tasarımcılar, kasanın kıvrımlarını takip eden iskelet hareketini ön plana çıkarıyor. Bir sanat eseri olarak kabul edilebilecek bu saat, cesur bir estetiğin tüm zarafetini, benzeri görülmemiş bir kalibreyle bir araya getiriyor.

Tank cintrée skeleton platinum model

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s