EFSANE DİZİ SEX AND THE CITY’nin 20. YILI

Candace Bushnell’in aynı adlı romanından televizyona uyarlanan dizi Abd’de 1998-2004 yılları arasında altı sezon ve 94 bölüm olarak yayınlandı.

Dizinin konusu Carrie Bradshaw’ un New York’taki bir dergide kadın ve erkek ilişkilerine kendi arkadaşları ve ilişkileri üzerinden yaptığı sorgulamalar ve köşe yazılarından oluşuyor. Köşe yazılarındaki sorgulamalar her bölümde ayrı bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Ve dört arkadaş kendi cinsel yaşamlarından yola çıkarak bu soruları anlamaya çalışıyorlar.

İlişkilerin çok hızlı tükendiği, kadınların ekonomik özgürlükleriyle birlikte erkek egemenliğinden sıyrıldığı ve birey olarak karşımıza çıktığı bu dizinin bu yıl 20. Yılı. İzleyenler hayat motivesi almak ve yaşadıkları seks deneyimlerinde yalnız olmadıklarını hatırlamak için tekrar tekrar izliyor; izlemeyenlerse sürekli izle baskısına maruz kalıyor. Peki ya 20 yıl önceki New York ve şuanki İstanbul ilişkileri arasında bir bağ olabilir mi dersiniz?

Günümüzde kadın da erkek de eşit şartlar altında yaşadığı ve çalıştığı sürece birbirine ekonomik olarak bağlı kılmıyor ve bu da özgür ve bağımsız bireyler üretiyor. Eskiden daha ataerkil ve ekonomiye bakan ilişkiler kadınların ekonomik özgürlüklerini eline aldıklarından beri baş aşağı mı dönmüş durumda dersiniz? Artık içkisinin ödenmesini gerektirmeyen, bir yerlere bırakılmak durumunda kalmayan, ve seks objesi olarak görülmeyi reddeden kadın, kendi partnerini tamamen kendi hormonlarına ve içgüdülerine dayanarak seçebiliyor. Yaşasın ekonomik bağımsızlık, yaşasın kadın özgürlüğü, en yakın arkadaşlar, seksi erkekler ve bye bye metalaştırılan kadın vücudu.

Yazı: Bilgesu Altunkan

EFSANE DİZİ SEX AND THE CITY’nin 20. YILI” üzerine bir yorum

  1. “EFSANE DİZİ SEX AND THE CITY’nin 20. YILI” yazısı ile sanırım ben de sürekli “izle” baskısından kurtulacak olanlar sınıfına dahil olacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s