Yaşam koçluğu nedir?

Popüler bir öğe haline gelen yaşam koçluğu hakkında işin uzmanıyla görüştük, meraklarımızı giderdik. Başak Gezgin Aruca yaşam koçluğu serüvenini F King’e anlattı.

 Röportaj: Bilgesu Altunkan

  • Danışan olarak başladığınız yolculuğunuzda ne zaman danışılan olma kararı verdiniz?

Yaklaşık sekiz ay süren danışan rolümün ardından, Koçluğun hem sosyal hem iş hayatımda olan etkilerini gördüm. Her seans aralığında artan bir farkındalığım oluşmaya başlamıştı. Bu farkındalıklar beni çok etkiledi. İnsanın, değişim kapılarını aralayabilmesine yardımcı olacak olan anahtarın kendi elinde olduğunu bilmesi çok farklı bir deneyim. Aldığım Koçluk Hizmeti’ni tamamlandıktan altı ay sonra, danışılan olmaya karar verdim ve eğitimlere başladım.

  • Son yıllarda hem Türkiye’de hem de dünyada koçluk gibi desteklere daha çok ihtiyaç duyuluyor sizce bunun sebebi nedir?

 Dünya değişim konusunda çok hızlı, Türkiye’de bununla beraber değişime uyum sağlamak için bir çok adım atıyor ancak kişiler sisteme uyum sağlamakta zorluk çekebiliyor. Bu devrede Koçluk hizmetine olan ihtiyaç ortaya çıkıyor ve her bireyin bir Koçu olması idealize ediliyor. Kurumlar, bütün gün oradan oraya koşturan çalışanlarla dolu, hedefleri tutturmak, yeniliklere hızlı bir şekilde adapte olmak ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmakla meşguller. Bu noktada tek başımıza kaldığımızda üzerine eğilemediğimiz konular var, bunlardan bir tanesi kendimizi sorgulama gücümüz. Sorgulamayı lütfen yargılamayla karıştırmayalım. Sorgu, öğrenme içerir, merak içerir ve “Nasıl ?” sorusunun cevaplarını içerir. Tüm bunların gerçekleşmesi için hepimizin hayatımızda bir Koça ihtiyacı doğuyor. Bizi düşünmeye teşvik edecek, hedeflerimiz doğrultusunda bizi cesaretlendirecek, güçlü yönlerimizin ve değerlerimizin ne olduğunu bulmamıza yardımcı olacak kişi, Koçlardır.

  •  Koçluk yapabilmek için kişinin ne tür özelliklere sahip olması gerekiyor?

 Alınan Koçluk eğitimlerinin yanında, Koçluk yapabilmek için istekli olmanız gerekiyor. Karşınızda bir insan var ve onu bütünüyle kabul etmeniz en önemli noktalardan birisi. Koçluk yapabilmek için meraklı ve yaratıcı olmanız doğru bir yol olur. 

  •  Aldığınız eğitimler ve nefes terapileri sizin iç dünyanızı değiştirdi mi? Kendiniz de ve çevrenizde farklılıklar yarattı mı sizce?

 Tüm aldığım eğitimler benim içsel farkındalık yolculuğumu başlatmama sebep oldu. Kendimle ilgili daha çok farkındalıklar kazandıkça ve bunları hayatıma getirmeyi seçtikçe yani aslında davranış değişikliğine döndürdükçe,ben artık istesem de eski ben değildim. Ben eski benolmadığımda çevremdeki herkes bendeki değişimi farkediyor. Kimisi benim süreçte yaşadıklarımdan, öğrendiklerimden faydalanıyor kimisi ise eğer hazır değilse bu konulardan uzaklaşabiliyor.

  • Yaşam koçluğu kimler içindir?

 Değişmek isteyen ve bu değişimi bir rehber, yol arkadaşı ile sürdürmek isteyen herkes yaşam koçluğundan hizmet alabilir. Hayatında daha çok kendini ifade etmek, iş ve sosyal yaşantısını dengelemek, kariyer fırsatlarını artırmak, özgüven ve özsaygı kazanmak isteyen herkes koçluk alabilir.

  • Yaşam koçluğundan iyi sonuç almak için kişiler neler yapmalılar?

 Öncelikle danışanların Koçundan ne bekleyebileceğini iyi bilmeleri gerekir. Koçunu seçerken, Koçunun ICF(Uluslararası Koçluk Federasyonu) tarafından akreditesi bir olan bir programdan mezun olup olmadığını araştırmalıdır. Danışanların Koçlarına güven duyması çok önemlidir.Sürecin başlangıcında beraber hedef koyabileceği ve bu hedefleri yerine getirirken isteğini daima koruyabileceği ve rahatlıkla iletişim kurabileceğini bir Koç seçimi yapmalılar.

  •  Bize sizi çok etkilediğini düşündüğünüz 3 roman önerir misiniz?

Olağanüstü Bir Gece, Kürk Mantolu Madonna, Fi 

  •  Boş zamanları en aktif ve rahatlatıcı biçimde nasıl değerlendirirsiniz?

 Boş zamanlarımı enerjimi harcayabileceğim ve kendime katkı sağlayabileceğim şekilde değerlendiririm. Spor ve farklı sektörleri barındıran konferans ve seminerlere katılmak önceliğim olur.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s