Meltem Özbek Sonbahar – Kış 2022 Koleksiyonu “5”: Tadao Ando’nun İlham Verici Mimarlığının İzlerini Sürüyor

Meltem Özbek Sonbahar-Kış 2022 koleksiyonu “5” modern mimarinin en belirgin özelliklerinden işlevsel sadelik, geometri, ışığın etkisi ve doğa ile kurulan kusursuz ilişkiden ilham alıyor. Zamanın yaşam şartlarından etkilenerek ortaya çıkan tasarımlar usta mimar Tadao Ando’nun ilham verici dehasından esinleniyor.  Ando’nun stilinde önemli bir etkiye sahip olan Japonya’daki spiritüel yaşam, sadeliğin güzelliğini temsil edebilmek için hiçliğin ve boşluğun da önemsenmesi gerektiğine inanıyor. Mimari yapılardaki geometrik formları bu bakış açısıyla tasarımlarında yorumlayan Özbek, koleksiyonu göze fazla gelebilecek süslemelerden de arındırıyor. Özbek 5 rakamını merkeze koyarak bireysellik, kişisel özgürlük, aşk ve uyarlanabilirlik kavramlarını ifade etme yoluna gidiyor. 

Modern mimariye ait yaşam alanlarının insan ve doğa arasındaki ilişkisini ele alan ressam Ufuk Yılmaz’ın ArtOn Galeri’deki eserleri ile birlikte yapılan çekimler sanat, moda ve mimarinin ortak dilini vurgulayarak evrensel modernizme ulaşmayı hedefliyor. Meltem Özbek tasarım sürecinde mimari ile modayı ilişkilendirerek ‘giyilebilir’ bir koleksiyon ortaya çıkarıyor ve ruh-beden-doğa etkileşimini yaşanabilir bir deneyime dönüştürüyor.

Koleksiyonun renk paleti mor, kahve, beyaz, siyah, krem, sarı ve yeşilden oluşuyor. 35 parçadan oluşan koleksiyonda, İlkbahar-Yaz 2021 koleksiyonunda karşımıza çıkan asimetrik detaylı dekoltelerin kısa uyarlamasına rastlarken, farklı renklerin kombinasyonuna da rastlıyoruz.   Ceket ve elbiselerde saten, jarse, vegan kürk ve adriana kumaşlar yer almaktadır.

Styling / Mert Yemencioğlu

Fotoğraf / Zeynep Özkanca 

Video / Pelin Kaçar 

Mekân / ArtOn Galeri

Sanatçı / Ufuk Yılmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s