Montblanc’dan Grimm Kardeşler’e Övgü

Edebiyatın dönüştürücü gücünü destekleyip, yazarların sanatsal ve yaratıcı yönünü ön plana çıkaran Montblanc’ın, Grimm Kardeşler tarafından aktarılan geleneksel hikâyelere ve büyülü masallara ithaf edilmiş yeni ‘Writers Edition’ koleksiyonu satışa sunuldu.

Montblanc’ın dünyada kültürel açıdan önemli izler bırakmış yazarlara övgü niteliği taşıyan ‘Writers Edition’ koleksiyonu, Grimm Kardeşler olarak bilinen Jacob (1785–1863) ve Wilhelm (1786–1859) Grimm anısına üretildi. Masalların derlenmesi ve dilbilim araştırmalarından ilham alan ‘Montblanc Writers Editions Homage to Brothers’ Grimm koleksiyonunda; Rapunzel, Uyuyan Güzel, Pamuk Prenses ve Hansel & Gretel’e ithaf edilen parçalar sunuluyor.

Koleksiyonda dört parçanın her biri köyden köye dolaşarak öyküler anlatan masalcıların baston olarak kullandıkları ağaç dallarına benzetildi. Grimm Kardeşler’in dile ve dilbilimsel “kök”lere olan tutkuları klipse yansıtıldı: Önden bakınca budaklı bir kök görünümünde olan klips yana döndürüldüğünde Grimm Kardeşler’in yüz profiline dönüşüyor. Her bir yazı aracının kapak halkasında meşhur “ES WAR EINMAL” sözü, yani “BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ” yazılı. Her uçta, çocukların masalları dinlemek için ateş etrafına toplanmasına ithafen alevler işlenmiş durumda.

Aksesuar koleksiyonu Grimm Kardeşler’in eserlerinden ilham alıyor

The Montblanc Writers Editions Homage to Brothers Grimm koleksiyonu, Grimm Kardeşleri’in eserlerinden ilham alan aksesuarlardan da bir seçki sunuyor. Dana derisi defter, eski masal kitaplarındaki tarzda yazılmış, büyük bir G harfi illüstrasyonu ile bezeli. Kalemlerde bulunan Montblanc amblemini içeren bir çift yuvarlak kol düğmesi ve örgü deriden bileklik de mevcut. Koleksiyonda ayrıca Grimm masallarında yer alan ormanlara ithafen koyu yeşil bir mürekkep de yer alıyor.

Homage to Brothers Grimm Limited Edition

Bu parça sevilen halk masalı Rapunzel’e ithaf edildi. Annesi tarafından yüksek bir kuleye hapsedilen ancak daha sonra kuleden sarkıttığı uzun saçlarına tırmanan bir prens tarafından kurtarılan genç kızın öyküsü. Kapaktaki siyah reçinede ve gövdede Rapunzel’in saçlarını sembolize eden dalgalı bir desen görülüyor. Platin kaplı klips ve bağlantı parçaları gövdenin ve kapağın eğri büğrü görüntüsüne tezat oluşturacak şekilde düz ve ormanın derinliklerine doğru yürümeyi temsil ediyorlar. Birçok öyküde geçen yün eğirme işlemine ithafen iğ şeklini andıran rutenyum kaplama konide, Grimm Masal Koleksiyonu (Kinder- und Hausmärchen) başlığı, Rapunzel masalının sayısı olan 12 ve basım yılı olan 1812 kazınmış iken kapakta; “Rapunzel”in “R”sini görüyoruz. Klipsin etrafındaki halkada Grimm Kardeşler’in de dahil olduğu, Göttingenli yedi liberal profesörden oluşan “GÖTTINGER SIEBEN” grubunun adı ve Almanca Sözlük’ün yazıldığı tarihler yer alıyor. The Homage to Brothers Grimm Limited Edition Dolma Kalem, Rollerball, Ballpoint Tükenmez Kalem ve Mekanik Kurşun Kalem (yalnızca setin parçası) olarak sunuluyor.

Homage to Brothers Grimm Limited Edition 1812

Uyuyan Güzel, tuzağa düşürülerek uzun bir süre uyumaya mahkûm edilen ve bir prensin öpücüğü ile uyandırılan, genç bir prensesin öyküsünü anlatır. Derin uykusu sırasında kale terk edilmiş, etrafı güller, dikenler ve yapraklar sarmıştır. Limited Edition 1812’nin rutenyum kaplı metalden yapılan kapak ve gövdesi sarı altın kaplama, vintage görünümlü bir işlemeye sahip. Tasarımda Grimmler’in doğaya olan ilgisinden ve kaleyi kaplayan yapraklardan ilham alındı. Konide Grimm Masal Koleksiyonu (Kinder- und Hausmärchen) başlığı, Uyuyan Güzel masalının sayısı olan ‘50’ ve basım yılı olan 1812 kazınmış durumda. Kapaktaki “D” harfi masalın Almanca adı olan “Dornröschen”den geliyor. Yazı aracını taçlandıran Montblanc amblemi, kaleyi saran güllere ithafen kırmızı vernik ile çevrili sedeften yapılma. Ürün gamının yalnızca 1812 dolma kalem ve 1812 rollerball kalemden oluşması ise “Kinder- und Hausmärchen”in ilk kez 1812 yılında basılmış olmasından kaynaklanıyor.

Homage to Brothers Grimm Limited Edition 86

Hansel & Gretel masalı ormana bırakılan iki çocuğun hikâyesini anlatır. Homage to Brothers Grimm Limited Edition 86’nın siyah Abanoz ahşabından yapılma kapağı ve gövdesi, karanlık ormanı simgelerken, Au750 som altın işlemeler ise sonunda cadıyı alt eden alevleri sembolize ediyor. Siyah PVD kaplama Au750 som altından yapılmış kapakta yazarların altından imzaları bulunuyor. Kapağın arka tarafındaki Au750 som altın döküm parça, Gretel’in cadıyı yanan fırına atmasına ithafen alevleri ve Hansel & Gretel’in H’sini gösteriyor. Gövdedeki iki altın kakma meşhur sözleri orijinal versiyonunda gösteriyor: “Knuper knuper kneischen…Wer knupert an meinem Häuschen?” (Kim yiyor evimi böyle kıtır kıtır?). Som altından koniye, sedef cabochon taş oturtularak Hansel ve Gretel’in cadıyı yaktıktan sonra keşfettikleri hazineye atıfta bulunuldu. Parçaların 86 dolma kalem ile sınırlı olması 1812 yılında yayımlanan masal kitabında 86 adet hikâye olmasından kaynaklanıyor.

Homage to Brothers Grimm Limited Edition 8

Pamuk Prenses’e ithaf edilen Homage to Brothers Grimm Limited Edition 8’in kapağı ve gövdesi Au750 beyaz som altından yapılma. Gövdede Pamuk Prenses’in tabutunu andıran fasetalı, gerçek kaya kristali yer alıyor. Arka tarafında ise Ludwig Grimm’in çiziminden alınan bir Pamuk Prenses figürü el ile kazınmış durumda. Kapak, maden filizi gibi görünmesi için matlaştırılmış, kristal yapılı, beyaz altından iki süsleme içeriyor. Bir kristalde “Snow White – Pamuk Prenses” masalının baş harfi olan “S” bulunuyor. Halkalardaki iki sıra elmas, kapak ve gövdedeki birer sıra elmas ise Pamuk Prenses’in göz alıcı güzelliğini simgeliyor. Au750 som altından uçta öykülerin anlatıldığı ortamı andıran alevler ile cadının Pamuk Prenses’e verdiği elma bulunurken, ön tarafta yaprak süslemeleri yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s