Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları

Sağlıklı bir yaşama adım atmak için hiçbir zaman geç değil. Günde 10 bin adım atarak daha sağlıklı bir kalp, daha geç yaşlanan bir beyin mümkün. Sokakta, alışveriş merkezinde, parkta ya da koşu bandı üzerinde yürüyerek kilo verebilir, tansiyonunuzu düşürebilir ve kolesterolü aşağıya çekebilirsiniz.

yuruyus-1

Kalp dolaşım sistemi üzerine en yüksek faydayı sağlamak için haftanın en az 4 günü minimum 30 dakika tempolu yürümek gerektiğini söyleyen Liv Hospital Check-up Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu; Yürümeye ek olarak haftanın iki günü de kuvvet egzersizleri yapmanın bedenin tüm kas yapısını kuvvetlendirerek şekillendireceğini, özellikle yürümenin bacak ve kalça kaslarını çalıştırdığını ve bazı hastalıklarda -şeker hastalığı gibi- neredeyse ilaç kadar tedavi edici olduğunu söylüyor.

73c68213-4497-4b2f-a3d1-b4f8edd31b2c

“Yaşlandığımızda özellikle frontal lob olmak üzere beyin volümü azalır, damar yapıları yaşlanır, bellek fonksiyonlarında azalma görülür. Egzersiz beyinde yeni bağlantılar oluşmasını sağlayarak, beyin plastisitesini (adaptasyon yeteneğini) ve volümünü arttırarak beynimizi yılların etkisinden korur. Bu konuda yapılan birçok bilimsel çalışma düzenli yapılan egzersizin beyin yaşlanmasını yavaşlattığını, hatta Alzheimer hastalığını önlemede rolü olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla fiziki sağlık aynı zamanda beyin sağlığı için gereklidir.” diyen Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Aydan Tandoğan Sarp egzersiz yapmanın beyin açısından önemine vurgu yapıyor.

voit-kosu-bandi

Ayrıca hareketsizliğin sadece tansiyona yol açmadığını, aynı zamanda şeker hastalığı, kalp hastalığı, felç gibi birçok soruna da neden olduğunu söyleyen Liv Hospital İstanbul İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, hareketin, belli dozda sporun (haftada 3-5 kez, en az 30-45 dakika) tansiyon tedavisine doğrudan olumlu etkisi üzerine dikkat çekiyor.

Günde 10 Bin Adım Atmanın Yararları

Stresin azalması

Daha az yemek

Daha az yemek yiyince daha az tuz almak

Daha az yemek yiyince daha az tatlı yemek

Akşam saatlerinde zamanı mutfak yerine açık havada geçirmek

Akşam daha az yemek yiyince daha iyi uyumak

Öfke kontrolü

Temiz hava

Doğa ile baş başa kalabilmek

Kilo vermek

Sigarayı bırakabilmek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s