Gucci’den Soho’ya Yeni Bir Kitapevi

Gucci’nin sanata ve edebiyata olan ilgi ve desteği hız kesmeden devam ediyor!

Modaevinin,  Mayıs ayında New York, SoHo’da, 63 Wooster Caddesi’nde açtığı görkemli mağazasının yankıları, şimdi de bu mağaza içerisinde açtığı Gucci Wooster kitabeviyle devam ediyor.

 

 

Gucci, SoHo’nun edebiyata ilişkin yaratıcı mirasını Gucci Wooster Kitabevi ile gündeme taşımaya karar verdi. New York’un küçük bağımsız kitapçılarının sıcaklığını aratmayan yeni Gucci Wooster Kitabevi günümüzün gerçek edebi ruhlarına hitap ediyor. Avangart sanat ve fotoğrafçılığa odaklanan özenle seçilmiş kitaplar, ziyaretçilere; zevk, merak ve kendini keşfetmeyi vadediyor. Mekan, imza günleri ve bununla alakalı kültürel etkinliklere ev sahipliği yaparak Gucci Wooster’ın muhittekiler ve benzer sanatçılar için kültürel bir buluşma yeri haline gelmesini destekliyor.

 

SoHo içinde yer alan, Wooster Sokağı 63 numaradaki Gucci Wooster bölgenin yaratıcı ve inovatif ruhunu arayanların şimdiden hedefi oldu. Bölge hala 1970’ler ve 80’lerde yaratılan bu ruhun etkisi altında. Kendini ifade etmeye kıymet verenler için bir mıknatıs özelliği gösteren SoHo, müzik, film, moda, sanat ve edebiyat alanlarındaki öncü hareketin merkezi olageldi.

 

Kitabevine eşsiz ve gerçek bir karakter kazandırmak isteyen Gucci, tasnif kürasyonunu yapması için Dashwood Books’un kurucusu David Strettell’ı davet etti. Dashwood Books çağdaş fotoğrafçılık üzerine uzmanlaşmış ara bir NoHo kitapçısı. 2005 Magnum Fotoğrafları’nın kültürel direktörü Strettell tarafından açılan mağaza uluslararası ün yapmış galeri, yayıncı ve müzelerden getirdiği harika coffee table kitaplarıyla göz dolduruyor. Strettell satışa çıkarılacak yaklaşık 2000 kitabın seçimi konusunda kişisel olarak sorumlu olacak. Kitaplar çağdaş, tükenmiş ve nadir bulunan kitaplar olarak ayrılacak. Gucci’nin ilhamı ve dönemsel projelerine bağlı olarak basılmak için sırasını bekleyen birçok başka kitabın yanısıra eklektik bir yelpazede yer alan niş dergiler de ön plana çıkarılacak. Bu ısmarlama seçki tüm dikkatleri; moda, yaşam tarzı, genç kültür, sanat, iç ve dış mimari tasarımlar, resim, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine çekecek. Modaevi’nin Petra Collins, Ari Marcopoulos, Ryan McGinley, Martin Parr ve Florence Welch gibi dostlarının elinden çıkan bir dizi işi de rafları süsleyenler arasında olacak.

 

375 West Broadway’de özel girişiyle arzı endam eden mekanda ziyaretçiler, kitabevi ve çapraz keşif yapmaya ayırılmış bölüm arasında serbestçe dolaşabilecekler. Mekanın estetiğini korurken diğer yandan kitabevi, kitaplık ve kürsü stili büyük bir okuma masasını içeren onarılmış antik ahşap mobilyaları da sergileyecek. Mekan aynı zamanda Gucci’nin aralarında Chief Librarian ve Book Worms’un da bulunduğu yeni kitap uzmanı ekibinin yuvası haline gelecek.

 

Tıpkı Floransa’daki Gucci Garden gibi, Gucci Wooester içerisinde de çeşitli hediyelik eşyalar satışa sunulacak. Kumaş alışveriş çantası, kalem seti, defter, yapışkanlı kağıtla beraber üzerinde 63 Wooster Gucci yazısı ve SoHo muhitinin dökme demir mimarisini betimleyen yeşil/krem renkli bir patern bulunan başka birçok ürün de hediyelikler arasında yer alıyor.

 

Kitabevinin hemen bitişiğinde, kültürel ve yaratıcı keşiflere adanmış bir başka dinamik mekan olan Film Odası yer alıyor. Film Odası, 1980’ler New York’undaki house müzik, Londra acid house ve Italo disco tarzlarını inceleyen ve Frieze bağımsız sinemacılarının işbirliğiyle çekilen belgeselleri de anacak. Gelecek aylarda, Gucci Wooster’daki Film Odası,1970’ler ve 80’lerde SoHo’nun kültürel önemine ışık tutan birçok kısa film ve film serisi derlenerek kürasyonu yapılan bir programa yer verecek. İçeriğin büyük bir kısmı için, Gucci, SoHo’nun tarihini korumak ve yüceltmek amacıyla kurulan SoHo Memory Project (SoHo Anı Projesi) ile ortak bir çalışma yürüttü ve muazzam dijital arşivlerinin içine daldı.

 

Film programı, Jody Saslow tarafından yönetilen Crosby Street ile açılış yapacak. İçerikte yer alan diğer filmler ise Jim Stratton’ın elinden çıkan A Anonymous Blocks: A Cinematic Ballet in Three Movements ile yapımcılığını ve yönetmenliğini uzun yıllardır SoHo sakinlerinden biri olan Paul Tschinkel’in üstlendiği özel olarak hazırlanmış ART/ New York serisi programı. Belgeseller New York sanat topluluğunun önde gelen üyeleri ve vaktiyle SoHo’da yaşamış, çalışmış ve sanat dünyasının merkezinde bu çalışmalarını sunmuş kişilerle yapılan röportajlardan oluşuyor. Belgeselde Jean-Michel Basquiat, Robert Mapplethorpe, Laurie Anderson, Nam June Paik ve daha birçok sanatçıya da yer veriliyor.

 

Gucci’nin sanat, müzik ve filmin bu üretken çağının temeline inen kültürel sorgulamaları Roxy Cinema Tribeca ile yapılan işbirliği ile devam ediyor. Kürasyonu Illyse Singer tarafından yapılan Film Odası, avangard, deneysel ve aralarında New York’lu Amos Poe, Edo Bertoglio, Maripol ve Sara Driver gibi sinemacıların da olduğu Yeni Dalga sinemasını merkezine alan özel bir programa yer verecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s